Franz Kafka’nın Korku Satırları

0
182
Franz Kafka

Merhaba Değerli Okurlarmız

Kafka deyince aklımıza genelde mektuplarda yaşanan o büyük aşk geliyor. Aslında kafka; aşk ile korkuyu birleştirip sunmuş önümüze o anlamlı edebi eserleri . Bir yazısında ‘ Her zaman korkuyorum , herkesten daha fazla ‘ demişti Kafka . Bu yazımızda sizlere kafkanın korku’larını dışa vurduğu satırları derledik .

Bundan yıllar önce Kafka , nişanlısı Felice Bauer’e bu korkuyu itiraf etmişti: Babama hayran olduğumu sana daha önce söylemişmiydim ? Doğalarımız gereği , onun bana , benim de ona düşman olduğumuzu biliyorsun.ama bunun dışında babamın kişiliğine beslediğim hayranlık da , belki ondan duyduğum korku kadar büyüktür..

Kafka ebeveyninin evindeki hayatına ilişkin olarak Felice Bauer’e şunları yazar: Burada evde , ailemin arasındayken bile , beni aydınlık salondan çok , karanlık odama iten bir haldeyim. Babam bir yandan , anem diğer yandan yine kaçınılmaz bir biçimde irademi neredeyse kırıyorlardı..

 

Milena sen şimdi yüreğime aklıma bütün varlığımı büyüleyen o sesinle çağırıyorsun beni yanına. Ama aslında beni tanımıyorsun bile. Birkaç mektup başkalarının birkaç güzel sözü aldatıyor olabilir hala seni. Belki de bütün bu söylenenlere aldanmayıp foyamı ortaya çıkarmak için çağırıyorsun beni. Başını döndüren şeyler beni görünce kaybolacak biliyorum. Bundan korkuyorum. -Milena’ya mektuplar

TEILEN

CEVAP VER