Milena’dan Max Brod’a Mektuplar

0
206
Kafka Milena

Sevgili Doktor Bey ,

Almanca yazamadığım için beni bağışlayın , Belki beni anlayabilecek kadar Çekçe biliyorsunuz , sizi rahatsız ettiğim için kusura bakmayın.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, beynim herhangi bir duygu ve düşünceyi algılayamıyorartık, hiçbir şeye akıl erdiremiyorum, hiçbir şey bilmiyorum, hiçbir şey hissetmiyorum, hiçbir şey anlamıyorum.Bu aralar bana birşeyler oldu herhalde , ama ne olduğunu bilmiyorum. Dünya hakkında en küçük bir fikrim bile yok, ne olduğunu bilemediğim şeyi eğer bir şekilde anlayabilirsem kendimi öldürecekmişim gibi hissediyorum.

Size bunların neden , nasıl ve niçin bu hale geldiğini anlatabilirim , kendimle ve hayatımla ilgili herşeyi anlatabilirim ama bunların ne faydası olur bilmiyorum. Şu an elimde,  içerisinde çok vahim bir istek , aynı zamanda bir emrin yer aldığı Frank’ın Tatra Dağları’ndan gönderdiği mektubu tutuyorum: ”Görüşmemize engel ol ve bana yazma, lütfen bu isteğimi sessizce kabul et , yaşamımı sürdürmemi sağlayacak tek yol bu , bunun dışında herşey bana daha da zarar verir.” Tek bir kelime yazmaya , tek bir soru sormaya cesaret edemiyorum,sizden ne isteyeceğimide bilmiyorum, ne öğrenmek istediğimide bilmiyorum.Yüce Tanrım , şakaklarımı bastırıp beynimin içine gömmek istiyorum. Son dönemlerde onun yanındaydınız , biliyorsunuzdur, lütfen bana sadece şunu söyleyin: Suçum var mı , yok mu ? Lütfen , size yalvarırım beni teselli etmeye kalkmayın, kimsenin suçlu olmadığını söylemeyin, beni sakinleştirmeye çalışmayın.Görüyorsunuz , muhtemelen bana yazabileceğiniz her şeyi zaten biliyorum. Size güveniyorum Max, hayatımın şu en zor zamanında yaşadığımı Tanrı biliyor, yalvarırım siz de bana güvenin.Lütfen ne istediğmi anlamaya çalışın.Frank’ın kim olduğunu biliyorum, ne olup ne olmadığının farkındayım, çıldırmanın sınırına geldim, vicdanım el verdiğince doğru davranmaya , yaşamaya , düşünmeye ve hissetmeye calıştım ama buralarda bir yerlerde suç var.Bilmek istediğim şey bu. Frank’a hayatında yer alan diğer kadınlar gibi acı çektiriyormuyum veya çektirdimmi bunu bilmek istiyorum, bu nedenle mi hastalığı kötüleşti, bu nedenle mi benden kaçıp korkularına sığınıyor ,ve bu nedenle mi benimde şimdi ortadan kaybolmam gerekiyor , bunlar benim suçummu yoksa onun yaradılışının doğasımı böyle ? Bunları öğrenmek zorundayım. Bu konuda bilen belkide tek kişi sizsiniz.Size yalvarıyorum, bana cevap verin, lütfen tüm çıplaklığıyla, yalın, ve gerekirse acımasız gerçeği anlatın, ne düşündüğünüzü söyleyin.

Cevap verirseniz minnettar olacağım.Cevabınız bana yol gösterecek

Teşekkürler ,

Milena Jesenska

Kafka Ve Max Brod

Kaynak : Panama Yayınları
Çeviri : Murat İbrahim Çelebi  – Milenaya Mektuplar

Murat İbrahim Çelebi Milenaya Mektuplar Kitabı
TEILEN

CEVAP VER