Max Brod Kimdir ? Kafka’ya İhanet mi Etti ?

0
172
Max Brod
Max Brod

 

Max Brod 27 Mayıs 1884’de Prag’da doğmuştur. Kendisi çok üretken bir yazar ve müzisyen olmasına rağmen daha çok Franz Kafka’nın yakın arkadaşı , biyogroficisi ve kitaplarını yayınlayan kişi olarak tanınmaktadır.

Babasi bir bankacıydı , annesi ise kendini çocuklarına ve onların eğitimlerine adayan bir kadındı.Ailesininde müzikle yakından ilgilenmesi , Max Brod‘un ve kardeşleri Otto ile sophie’nin müzikle ilgilenmelerinde önemli rol oynamıştır.Franz Kafka ile ilk kez 23 Ekim 1902’de, Prag’da , öğrencilerin katılımcı oldukları bir toplantıda karşılaştılar. Brod , o toplantıda konuşmacıydı . Kafka da katılımcılar arasındaydı. Konferanstan sonra Brod‘la tanıştı ve Nietzsche hakkındaki düşüncelerini eleştirdi. Daha sonraki günlerde sık sık buluştular , zamanla çok iyi dost oldular .

MAX BROD KAFKA’YA İHANET Mİ ETTİ ?

Kafka , Max Brod‘a vasiyeti olarak , yazdığı edebi eserleri yakıp yok etmesini söylemiştir; fakat Brod , Kafka’nın vasiyetini yerine getirmek yerine onun yaşamının ve eserlerinin bütün dünya tarafından tanınmasının gerektiğini düşünmüştür. Brod Kafka‘yı ” zamanımızın en büyük yazarı ” olarak gördüğünden Kafka’nın eserlerini yayımlamaya karar vermiştir. 1925 yılından itibaren Brod , Kafka’nın roman parçalarını yayımlamaya başlamış ve ileriki otuz yyıl içinde Kafka’nın biyografisiyle birlikte bir çok eserini yayımlamıştır. Brod , Kafka için söylenen ‘kafkaesk’ kavramından nefret ediyordu çünkü; Kafka’yı en iyi tanıyan kişi oydu ve Kafka kesinlikle bu tanıma uymuyordu. Prag’taki yahudi mezarlığında , Kafka’nın mezarının karşısında Max Brod için yapılmış bir anıt vardır.
Eserleri Yayımlayarak Brod Kafka’ya ihanet mi etti ? Yoksa bizleri ve tüm gelecek nesile Kafka’yı tanıtarak iyiliktemi bulundu ? Tartışma konusu.. Sevgilerle

Kafka ve Brod
Solda MAx Brod , Sağda Franz Kafka

 

TEILEN

CEVAP VER